Malí jachtaři z TJ Delfín závodili na skautské regatě

04.10.2014 20:00

Vodní skauti Vlčata jsou na jablonecké přehradě celkem pravidelně vidět na svých skautských lodích, ať už v dívčím nebo chlapeckém složení posádky. Při jedné z vyjížděk zajeli na návštěvu do loděnice jachtařského oddílu TJ Delfín s pozvánkou na Jabloneckou regatu. Slovo dalo slovo a o měsíc později už jsme ladili přihlášky do závodu, kterého se mohlo zúčastnit tzv. vše, co má plachty. Vzhledem k tomu, že skauti se jachtingu věnují spíše okrajově a závodní pravidla jsou lehce odlišná, vyslali jsme na Jabloneckou regatu naše dva začátečníky na optimistech: Pavlínu Lubasovou a Petra K. Vobořila. Oba byli nadšení a zjevně jim bylo dopřáno i shora, protože v den závodu 4. 10. 2014 byl nádherný slunečný den. Bezvětří se takřka po prezentaci závodníků změnilo na vítr cca 3 až 4 m/s – takže ideální podmínky. Start byl společný jak pro Optimisty, tak pro Pramice P550, Cadety, Vaurieny… Poté, co se ukázalo, že někteří účastníci lodě příliš neovládají, rozjížďka byla redukována na jeden trojúhelník. Zatímco posádky na skautských lodích se střídaly (účast byla hojná, cca 50 dětí), naši odjeli všech 6 rozjížděk na své lodi. Práce trenéra našich dětí – Dušana Srba – byla zjevná už při startu. Naši Opťáci se rychle ujali vedení. O něco zkušenější Péťa zůstal v čele po celou dobu závodu, i přes to, že při jedné z rozjížděk v době startu ještě obědval na břehu... Právem si odnesl první místo ve své kategorii a byl uznán neoficiálním vítězem celého závodu. Druhé opťácké místo získala Pavlínka. Co však bylo důležitější, závod byl vydařený po organizační stránce, pro diváky byl skvělou podívanou a děti se dobře bavily. Mladí skauti si získali naše sympatie a určitě se ještě na vodě potkáme.